Sosyal Medya Detoksu

Arada bir yapılması gereken bir detoks, sosyal medya detoksu. Uzaklaşın telefonlarınızdaki tüm sosyal medya içerikli uygulamalardan. Onlara bağımlı değilsiniz, onlarda sizlere. Birbiriniz olmadan, daha güzelsiniz mesela!..

Kendinizi, her gün düzenli olarak gönderi beğenme kuklası gibi hissetmeyin!.. Sosyal medya gönderi içerikleri hayatınızın içinde! Yolda yürürken, bir çocuğun gülümsemesinde. Gözü yaşlı birinin, gözlerinde! Çıplak ayaklı bir çocuğun bakışındaki saflıkta! Beton yığınlarının arasından, inatla gökyüzüne yükselen ağaçlarda! Gökyüzündeki maviliğin içinde dans eden, bembeyaz bulutlarda… Gökyüzüne değen, her bir rengin, doğadaki çiçeğe yansımasında! Bak, evren her gün gülümsüyor, güneşin öptüğü gökyüzü ile sana! Damla damla, düşüyor yanaklarına… Toprağa dokunan, her bir damla ile yükseliyor ruhunda! İzin ver, derinliğine dokunmasına, kokusu ile tüm çirkinliklerin karanlığını siler nasıl olsa!

Yavaş yavaş, yürü herhangi bir yolda… Düşün! Hisset!.. İçine doğru, ılık ılık akan düşlerin ile kaynaş ve fikirlerinle dokun yeryüzüne! Sadece, kendin için dahi olsa! Nasıl olsa, yayılacaktır tüm evrene… Kimsenin, seni yıldırmasına izin verme! Sahte yüzlere, samimi içten olmayan gülüşlere aldanma!.. İnsanoğlu, iyiliğin uçsuz bucaksız boyutlarında dans ederken, kötülüğü de hep orada sakın unutma! Sıra bekleyen birinin, sabırsızlığı ile kıvranmakta… Geçte olsa gelecektir o sıra! Herkes için geçerli bir kuraldır bu! Herkes birilerine iyi, birilerine kötüdür. Unutma! Ve onlar,evrenin kardeşleridir. Tıpkı senin de, bu evrenin bir parçası olduğun gibi! Ve iyilik, niyettir! Herkes için, adil ve samimi bir düzlem! Ve bu düzlem, senin varlığınla, evrenin kıvrımlarına nasıl dokunduğunla alakalıdır.

Doğa alanlarının, her geçen gün hayatımızdan biraz daha uzaklaştığı şu günlerde; içinizdeki yeşil alanları, her an sosyal medya ile kaybetmeyin! Biraz olsun, uzaklaşın!.. Etrafta olup bitenlere, kamera pencerelerinden değil, kendi ufkunuzdan bakın! Kim ne yapmış? Gibi düşüncelere kapılmak yerine, hayatı hissedin!
Birilerinin; gönderilerini beğenmedin-beğendin diye düşünmelerini umursama! Gül geç! Yüzeysel düşüncelerde boğulma! Evren, git gide robotlaşan bir düzene girerken, sen onların bir parçası olmadığını kendine kanıtla!..

Teknoloji tabii ki tamamen kötü bir şey değildir! Sosyal medya aracılığıyla, sosyal medya detoksu içeriğini paylaşarak, birden fazla kişiye dokunmak gibi, bir güzellik de sağlıyor mesela. Sadece, dozunda! Onun kuklası değilsin, o senin için sadece bir araç… Tıpkı; para ve güç gibi!.. Ve bunları doğuran, içindeki kötülüğü ve iyiliği ayarlama dozunda… İşte, evren bu kısır döngüden ibaret aslında! Hayat, varoluş, dünya, insana dair düşündüğün her şey; tek bir noktada buluşur. Ve sonsuzluğa dokunmak için yol alır.
Her zaman olmasada, arada bir; sosyal medya uygulamalarından uzaklaş, derinliğine yaklaş! Her şey orada var olduğu gibi, yine orada yok olmakta!